Okolica Rewala

Rewal to idealne miejsce na wczasy, na rodzinne wakacje nad morzem. Coraz więcej osób chce wypoczynek spędzać aktywnie, lub przynajmniej wybrać się na wycieczkę podczas urlopu. Atrakcyjne położenie ośrodka wczasowego „Diament” bardzo ułatwi zwiedzanie zarówno na pieszo, jak i kolejką wąskotorową, zarówno rowerem jak i samochodem.

 

kolejka wąskotorowa
Nadmorska kolejka wąskotorowa
 

 

Rewal – piesza wycieczka

Tylko 10 minut spacerkiem wystarczy by z ośrodka wypoczynkowego „Diament” dojść do „Parku Wieloryba”. To miejsce, gdzie zarówno dorośli jak i dzieci dowiedzą się o genezie Morza Bałtyckiego, jego wybrzeżu, florze i faunie. Na najmłodszych czeka tu jednak zdecydowanie więcej atrakcji: potwory z głębin, piraci w osadzie pirackiej oraz 35-metrowy płetwal błękitny. Tuż obok zajrzeć można do „Bajkowej chaty”, czyli domu baby Jagi z bajki o „Jasiu i Małgosi” Braci Grimm, ale to propozycja dla naprawdę odważnych.

 

Rewal – Trzęsacz– wycieczka kolejką wąskotorową lub długi spacer

Jedynie kwadrans zajmie dojście z ośrodka wczasowego „Diament” do dworca Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej. Kolejka po raz pierwszy ruszyła w trasę w 1896 roku i przez długie lata zapewniała transport między Gryficami a Niechorzem. Obecnie po gruntownym remoncie zarówno dworców jak i taboru, zabytkowy skład wozi turystów na trasie Pogorzelica – Trzęsacz.

Trzęsacz oddalony od Rewala 2km można zwiedzić na pieszo – idąc plażą lub chodnikiem przy trasie 102. Kolejka wąskotorowa kończy tu trasę, więc podróż kolejką z Rewala do Trzęsacza będzie bardzo krótka. Tę małą miejscowość położoną na wysokim klifie warto zobaczyć ze względu na ruiny kościoła z XV w., który pierwotnie znajdował się 2km od brzegu. W wyniku niszczycielskiej działalności morza doszło do cofnięcia się wybrzeża a z kościoła został tylko niewielki fragment. Historię budowli można poznać dokładnie w muzeum multimedialnym. Będąc w Trzęsaczu warto też zajrzeć do kościoła neogotyckiego z barokowym ołtarzem autorstwa Joachima Sellina.

 

Rewal - Trzęsacz
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
 

 

Rewal – Niechorze – wycieczka kolejką wąskotorową lub rowerem

W dłuższą trasę kolejka wąskotorowa zabierze nas do Niechorza, miejscowości 5 km oddalonej od Rewala. Tutaj należy zacząć zwiedzanie od położonej na klifowym brzegu latarni morskiej, wybudowanej w 1866 roku. Mierzy 45 m wysokości i jest drugą pod względem wielkości latarnią morską nad Bałtykiem. Aby dotrzeć na taras widokowy trzeba pokonać 210 schodów, ale naprawdę warto, gdyż widok jest przepiękny. Tuż przy latarni znajduje się Park miniatur latarni morskich, czyli kolejna atrakcja Niechorza. Tu zobaczyć można wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża. Będąc w Niechorzu warto też zajrzeć do Muzeum Rybołówstwa, które daje możliwość poznania historii Pomorza, połowów morskich oraz miejscowej kultury rybackiej.

Tylko 10 minut spacerkiem potrzeba, by z ośrodka wczasowego „Diament” dojść do hali rekreacyjno – sportowej przy ul. Szkolnej 1, gdzie można wypożyczyć rowery w Rewal Bike System. Oznacza to, że rowerami dojedziemy do Niechorza, ale jeśli po zwiedzeniu wszystkich atrakcji zabraknie sił na powrót, można rowery oddać w Kompleksie sportowo –rekreacyjnym w Niechorzu przy ul. Leśnej 3 lub też zabrać je do kolejki wąskotorowej i przewieść do Rewala bez dodatkowych opłat.
Punkty wypożyczalni:
• Kompleks sportowo-rekreacyjny, ul. Moniuszki 4, 72-346 Pobierowo (tel. 91 38 77 178)
• Hala sportowa ul. Szkolna 1, 72-344 Rewal, (tel. 91 38 62 993)
• Kompleks sportowo-rekreacyjny, ul. Leśna 3, 72-350 Niechorze (tel. 91 38 63 684)

 

Rewal - Niechorze
Latarnia morska w Niechorzu